Ugrás a fő tartalomra

Egy jól átgondolt konyha 5 titka




Vagyis, ahhoz, hogy konyhánk ne csak szép de praktikus is legyen, már a tervezésnél figyelembe kell vennünk 5 fontos dolgot. Ezek:

  • Tárolás
  • Mosogatás
  • Előkészítés
  • Sütés-főzés
  • Tálalás
Kezdjük mindjárt az elsővel, a tárolással:
 Sok konyha annyira pici alapterületen helyezkedik el, hogy örülünk, hogy a legfontosabb konyhai ezközök elférnek benne. Pedig Ilyenkor is át kell gondolnunk, mi az amit el kell helyeznünk konyhánkban, és mindenre van megoldás.
Szerencsések vagyunk, ha van speizunk vagy kamránk, ez a helyiség sok mindent elnyel az alapanyagoktól kezdve az edényeken át. Ha csak a konyhabútorban bízhatunk, nincs más hátra, meg kell ismerkednünk a bútor adta lehetőségekkel.
Készítsünk először egy listát, hogy pontosan mik azok a dolgok amit a konyhabútornak el kell nyelnie:
 Pl. Hagyma, krumpli, liszt, cukor, tea...
nagylábosok, tepsik, konyhagépek, műa. edények,
tányérok, poharak, étkészletek..
abroszok szalvéták...stb.

Ezután megnézhetjük, milyen bútorelemekből választhatunk:
Pl. kamraszekrény, széles fiókos szekrény, fémrácsos tároló szekrény, kamraszekrény, magas felső szekrény..




Mosogatás: A konyha méretétől is függ, hogy elhelyezünk-e mosogatógépet és hogy milyen széleset 45-, vagy 60 cm. Célszerű a kiállást már úgy tervezni, hogy legyen hely a gép mellett a mosogató tálcának is, és fordítva. Gépünk lehet beépíthető és pult alá tolható, ajtófront nélküli. A mosogatótálca igényünk és a hely függvénye; egytálcás, kéttálcás, gyümölcsmosós, csepptálcás vagy anélküli.. Anyagok tekintetében rozsdamentes, gránit stb..

Előkészítés:
Ügyeljünk, hogy miután minden fontos dolgot elhelyeztünk, maradjon annyi munkafelület, hogy az előkészítésre is legyen helyünk. Tehát célszerű a hűtő, a mosogató és főzőlap közé is annyi szabad munkafelületet hagynunk, hogy kényelmessen eldolgozhassunk:)




Sütés - Főzés: A főzőlapot érdemes úgy elhelyeznünk, hogy a munkafolyamat részeként foglaljon helyet. Mégpedig a mosogató után, de ne tegyük teljesen a bútor szélére. Ügyeljünk rá, hogy mindkét oldalon maradjon annyi hely, hogy a forró edényt szükség esetén le tudjuk húzni. Igaz ez akkor is, ha szabadon álló tűzhelyet építünk be.
A sütőt beépíthetjük a főzőlap alá, és un. toronyba, magasszekrénybe is  elhelyezhetjük, a földtől kb. 75cm magasra. Rá a mikrót is berakhatjuk.


képek forrása itt:


Tálalás: A főzőlap után maradjon annyi pultlap felület, hogy a tálalandó ételeket el tudjuk rajta helyezni. Sok helyen ez már csak hab a tortán:) A másik lehetőség; beforduló pulttal ezt a funkciót is megoldhatjuk, felületet hagyva az ételek tálalásához. A pultot reggelizőként és bárként is használhatjuk igénytől függően.



Ez a kis bevezető, csak kezdet a konyhabútor tervezésének kivesézéséhez.
Ha valami konkrétan foglalkoztat, Bátran írj, akár itt kommentben,
akár jobb oldalon a Kérdezz - Válaszolok:) -ban.

kis segítség;
amivel probléma lehet:
- alaprajzi elrendezés
- gépek elhelyezése
- világítás
- bútor elem magasságok
-  és szélességek
- kiállások elhelyezése ( víz, villany, gáz)
- anyagok választása...
- ha valami kimaradt, nyugodtan kérdezz rá:)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kis konyha 12 nagy ötlettel..

Ha kicsi a konyhánk akkor se keseredjünk el. Sokszor a legabszurdabb terekből születnek a legötletesebb és egyedibb megoldások. A hármas alapszabályt már biztosan ismeritek. Hűtés - mosogatás - főzés. Ha lehetséges tartsuk meg. Azonban van olyan helyzet, hogy nem tudjuk átrakni a kiállásokat, vagy olyan pici a konyha, hogy úgyis minden kéznél van.    1 .  Ebben a pici részletben az oldalfalakon a keskeny polcok nagyon praktikusak. Jó megoldás a lelógó lámpatest. Bár ennél figyelni kell, hogy, ha nyíló az az ablak nyitható is maradjon.     2 .  Azzal, hogy a felső szekrények fehér színt kaptak, megoldott a tárolás, de mégsem nyomja össze a teret. Az alsó bútor pasztell színe adja meg az otthonos hangulatot.     3 .  A pultlap mélyítésével, ha felülősen is, de az étkezés megoldva. Ezt főleg olyan konyhákban érdemes alkalmazni, ahol az étkezési szokásoknak megfelel. Pl. csak reggelire és esetleg vacsira étkezik otthon egy fiatal pár, vagy egyedülálló hölgy.   

Egykori pályaudvar épülete, nyaralóként

Íme a környezet a sínpárokkal.. Hatalmas terem, mintha múzeumban lennénk.. Étkező, kandallóval.. Na de a többi.. Fent a galérián.. Ebből a megvilágításból barátságosabb.. Fa, minden fa.. A nappali igazán bájos, vidékies lett.. Színházban járunk? Nem, csak a hálószoba van elszeparálva.. forrás A fürdő, sok fával egyszerű vonalakkal.. Mit szólsz hozzá?

FELÚJÍTUNK, de mi legyen a sorrend?

Kinek mikor kell jönni? Felújítás során sok szakember megfordul leendő szebb otthonunkban:) Ahhoz, hogy ne legyen kavarodás és káosz, előre fel kell készülnünk. Meg kell szerveznünk, hogy minden szakember  a megfelelő időben érkezzen és a munkájában ne legyen zavaró tényező. Ez alatt azt értem, hogy ne legyen csúszás az előző szakterülettel, ami a másik munkáját hátráltatja, vagy akadályozza. Persze közbe jöhetnek nem várt események, de ha felkészültünk, ezeket is jobban tudjuk kezelni:) Elengedhetetlen egy ütemterv készítése. Ezt a következőképpen csináljuk: Készítsünk egy táblázatot. A bal oldalra egymás alá írjuk be az adott szakmákat, lehetőleg a munkák sorrendje szerint. Készítsünk akkora rubrikát, hogy a szakember nevét és telefon számát is be tudjuk írni. A felső sorba pedig az idő kerül napokra vagy hetekre lebontva. A táblázat középső rubrikáiba színes filccel jelöljük vízszintes vonallal, hogy ki mettől meddig dolgozik. Így átláthatjuk a munkafolyamatokat, és hogy mel